آیا مصرف همزمان پروتئین وی و گینر برای بدن مضر است؟

آیا مصرف همزمان پروتئین وی و گینر برای بدن مضر است؟

فهرست مطالبی که در این مقاله می‌خوانید.

تفاوت پروتئین وی با گینر

اگر فقط یک دوره بدنسازی را امتحان کرده باشید، می‌دانید چیزی که به اندازه ورزش و حتی شاید بیشتر از آن، در به دست آوردن عضلاتی زیبا و ورزیده موثر می‌باشد نوع تغذیه هست. یکی از مهم‌ترین محصولاتی که ورزشکاران برای رسیدن به فرم بدنی ایده آل خود از آن استفاده می‌کنند، مکمل‌های ورزشی هستند. مکمل‌ها برای اهداف مختلفی مثل عضله سازی، افزایش وزن و حجم و چربی سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنوع این محصولات به قدری بالاست که بدون داشتن اطلاعات کافی انتخاب مکمل ورزشی مناسب امکان پذیر نمی‌باشد. در این مقاله قصد داریم به مقایسه پروتئین وی و گینر، دو تا از مشهورترین مکمل‌های ورزشی بپردازیم. آیا مصرف همزمان پروتئین وی و گینر امکان پذیر است؟ این کار چه فوایدی برای بدن دارد؟ چگونه باید این دو مکمل را باهم مصرف نمود؟ عوارض مصرف همزمان پروتئین وی و گینر چیست؟ برای یافتن پاسخ همه این سوالات، این قسمت از مجله دراکت را تا انتها دنبال نمایید.

مکمل پروتئین وی

آب پنیر یا همان پروتیین وی، طی فرایند تولید پنیر از شیر به عنوان محصول جانبی جدا می‌شود. با خشک کردن این پروتئین، که حدود ۲۰ درصد از کل پروتئین‌های شیر را تشکیل می‌دهد و یکسری فرآیندهای دیگر، مکمل پروتیین وی تولید می‌شود. مکمل وی به تنهایی طعم خوبی نداشته و با طعم‌های مختلفی مثل شکلات، توت فرنگی و وانیل عرضه می‌شود.

فواید مصرف پروتئین وی

پروتئین وی با درصد لاکتوز بسیار کمی که دارد، یک منبع پروتئین مناسب برای افرادی است که از مشکل عدم تحمل لاکتوز رنج می‌برند. از این مکمل می‌توان در مواردی همچون دوره‌های حجم و کات عضلات، چربی سوزی و کاهش وزن، درمان فشار خون، بهبود سیستم ایمنی بدن و مشکلات قلبی استفاده کرد.

مکمل گینر (Gainer)

ترکیبات پروتئین گینر کاملا با پروتئین وی متفاوت است. عمده ترکیبات این مکمل را پروتئین وی تشکیل می‌دهد که به آن مواد مغذی دیگری همچون کربوهیدرات‌های ساده و پیچیده، کراتین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی، اسید آمینه‌های ضروری، چربی‌ها  و…. افزوده شده است.

فواید مصرف گینر

از مکمل گینر برای تأمین همزمان کالری و پروتئین وی مورد نیاز بدن برای ساخت عضلات استفاده می‌شود. گینر معمولا برای افراد لاغری که با هدف افزایش وزن و عضله سازی به بدنسازی روی می‌آورند، توصیه می‌شود. این مکمل همچنین می‌تواند در افزایش قد افراد بالای ۱۸ سال که صفحات رشدشان همچنان باز هستند، مفید واقع شود.

مقایسه پروتئین وی با گینر

پروتئین وی و گینر از بسیاری جهات با یکدیگر متفاوت اند. مهم‌ترین تفاوت آنها نوع ترکیباتشان می‌باشد. پروتئین وی نوعی پروتیین با ارزش بیولوژیک بالا  محسوب می‌شود که طیف وسیعی از اسید آمینه‌های ضروری بدن را داراست؛ اما گینر شامل نسبت‌های متفاوتی از پروتئین و کربوهیدرات است و نوعی کربوپروتئین می‌باشد. این دو مکمل بدنسازی از نظر کاربرد نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. پروتیین وی معمولا برای افرادی که خواهان افزایش حجم خشک هستند، توصیه می‌شود در حالیکه مکمل گینر انتخاب محبوب ورزشکارانی است که مایل به افزایش وزن در کنار عضله سازی می‌باشند.

مصرف همزمان پروتئین وی و گینر

یکی از مطرح‌ترین سوالاتی که درباره مصرف مکمل‌های ورزشی وجود دارد، این است که «آیا مصرف همزمان پروتئین وی و گینر امکان پذیر است؟» اساسا این کار چه نفعی برای بدن خواهد داشت؟ باید گفت که به طور کلی مصرف همزمان پروتئین وی و گینر امکان پذیر است اما هیچ پشتوانه منطقی برای این کار وجود ندارد. اگر هدفتان به تنهایی عضله سازی است، مصرف مکمل پروتئین وی برای شما کفایت می‌کند اما اگر فرد لاغری هستید و به طور همزمان افزایش وزن و حجم عضلات را در نظر دارید، مکمل گینر پاسخگوی نیاز شماست و هیچ احتیاجی به مصرف پروتیین وی در کنار آن نخواهید داشت. ضمن اینکه دلیلی برای مصرف همزمان پروتئین وی و گینر وجود نخواهد داشت.

  • مصرف همزمان مکمل پروتئین وی و گینر برای افزایش وزن: حتما در طول زندگی خود با افرادی مواجه شده اید که به اصطلاح «ژن برتر» نامیده می‌شوند! این افراد که به آنها هارد گینر گفته می‌شود، لاغرند و در عین حال که تغذیه زیادی دارند، وزن اضافه نمی‌کنند. معمولا تمرینات ورزشی درباره هارد گینرها مفید واقع نمی‌شود و این افراد می‌بایست مکمل‌های تخصصی مصرف کنند. مکمل گینر یکی از بهترین مکمل‌های ورزشی است که به طور اختصاصی برای بدنسازان لاغر فرموله شده است. در واقع مکمل گینر با تامین کالری اضافه و ریز مغذی‌های ضروری بدن، در افزایش حجم و وزن عضلات افراد لاغر موثر است.

عوارض مصرف همزمان پروتئین وی و گینر با هم

اگر حساسیت کلی برخی افراد به پروتیین آب پنیر را نادیده بگیریم، مصرف پروتئین وی و گینر به اندازه معمول هیچگونه عارضه جانبی را به دنبال نخواهد داشت.

مصرف بیش از اندازه این مکمل‌های پروتئینی می‌تواند سبب بروز مشکلات ناچیز گوارشی همچون تهوع، نفخ یا اسهال شود‌.

نحوه مصرف گینر و پروتئین وی با هم

اگر هارد گینر هستید و مایلید در کنار عضله سازی افزایش وزن داشته باشید، می‌توانید پروتئین وی را به همراه گینر مصرف نمایید.  مصرف همزمان پروتئین وی و گینر موجب می‌شود تا زودتر به هیکل دلخواه خود دست پیدا کنید. برای این کار می‌بایست از گینر افزایش وزن در کنار پروتئین وی استفاده کنید و پس از رسیدن به وزن دلخواه خود، گینر افزایش حجم را به همراه پروتئین وی مصرف نمایید. دریافت همزمان دو تا از مهم‌ترین درشت مغذی‌های بدن، یعنی پروتیین و کربوهیدرات فرایند حجم گیری بدنسازان را تسریع نموده و تاثیر مثبتی بر بهبود عملکرد ورزشی آنان خواهد داشت!

معرفی بهترین مکمل‌های پروتئین وی و گینر

برخی از بهترین مکمل‌های پروتیین وی و گینر که می‌توانند با یکدیگر مورد مصرف قرار بگیرند عبارتند از:

  • پودر گینر پرو کمپلکس دوبیس: یک منبع فوق العاده برای تغذیه عضلات محسوب می‌شود که شامل کالری باکیفیت، انواع املاح و مواد معدنی، پروتیین وی و کربوهیدرات است. در ترکیبات این پودر می‌توان هر آنچه که برای افزایش حجم و وزن عضلات مورد نیاز است را یافت!
  • پودر پروتئین وی کاله: اولین مکمل ورزشی تولید شده توسط شرکت کاله که بسیار فوق العاده عمل نموده است. پودر پروتئین وی کاله فاقد لاکتوز بوده و با طعم دلنشین وانیل و شکلاتی که دارد، یک انتخاب باکیفیت و قیمت مناسب برای ورزشکارانی است که در دوره‌های کات و حجم عضلات قرار دارند.
  • پودر هایپر وی کراتین دوبیس: این پودر یک پروتئین وی چند مرحله‌ای است که مواد مغذی لازم برای ساخت ماهیچه‌ها را فراهم می‌کند. کراتین موجود در پودر هایپر وی کراتین دوبیس، با کمک به جذب بیشتر مواد مغذی مکمل، سرعت ترمیم و رشد ماهیچه‌ها را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

جمع بندی

مصرف همزمان دو یا چند مکمل مسئله‌ای نیست که به تازگی مطرح شده باشد. اگر به سرتان زده تا مصرف همزمان پروتئین وی و گینر را امتحان کنید، بهتر است بدانید به صورت کلی این کار هیچ فایده‌ و لزومی ندارد اما استثناهایی هم وجود دارد! اگر جزو افرادی هستید که به سختی وزن اضافه می‌کنید، مصرف مکمل گینر در کنار ورزش می‌تواند برایتان کمک کننده باشد. مقایسه پروتئین وی با گینر نشان می‌دهد که گینر با دارا بودن مقادیر زیادی کربوهیدرات، علاوه بر افزایش حجم عضلات در بالا بردن وزن بدن نیز موثر است. برای بالا بردن وزن بدن ابتدا باید گینر افزایش وزن را به همراه پروتیین وی مصرف نمایید. بعد از رسیدن به وزن دلخواه و در صورت تمایل به مصرف همزمان این دو مکمل ورزشی، می‌بایست گینر افزایش حجم را جایگزین گینر قبلی نمایید. لازم به ذکر است عوارض مصرف همزمان پروتئین وی و گینر تقریبا صفر است و از این نظر، مصرف همزمان این دو مکمل ورزشی ایمن می‌باشد. برای خرید پودر پروتئین وی می‌توانید از طریق سایت داروخانه آنلاین دراکت اقدام کنید.

اشتراک‌گذاری مطلب:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا