داروخانه آنلاین

آیا قرص مگنیفورت چاق کننده است؟

آیا قرص مگنیفورت چاق کننده است؟

فهرست مطالبی که در این مقاله می‌خوانید.

اگر حتی فقط یکبار هم برای خرید مکمل منیزیم به داروخانه‌ها مراجعه کرده باشید، حتما با پیشنهاد کپسول مگنیفورت از سوی کارشناسان داروخانه مواجه شده اید. به جرات می‌توان گفت قرص مگنیفورت بهترین و مشهورترین مکمل منیزیم در داروخانه‌های ایران است که طرفداران زیادی دارد. اما سوالی که به هنگام خرید این محصول پرطرفدار ذهن ما را درگیر می‌کند، این است که “آیا قرص مگنیفورت چاق کننده است؟” ممکن است از این قرص برای افزایش اشتها و کمک به چاقی استفاده شود؟ عوارض مگنیفورت چیست؟ در این مطلب از مجله دراکت ضمن بررسی کامل این مکمل، به بررسی تاثیر قرص مگنیفورت در چاقی خواهیم پرداخت!

معرفی کپسول مگنیفورت

منیزیم یکی از چندین الکترولیت ضروری بدن می‌باشد که برای عملکرد صحیح آن ضروریست. از آنجایی که بیشتر افراد از کمبود منیزیم رنج می‌برند، مکمل‌های مواد معدنی از جمله مکمل‌های منیزیم بسیار پرفروش هستند. معمولا افرادی که بیش از حد الکل مصرف می‌کنند، داروهای خاصی استفاده می‌کنند و یا رژیم غذایی مناسبی ندارند بیش از سایرین در معرض پیامدهای ناشی از کمبود منیزیم قرار دارند. قرص مگنیفورت یکی از موثرترین مکمل‌های منیزیم است که حاوی ترکیبات مغذی دیگری همچون ویتامین D، ویتامین K، ویتامین B1 و ویتامین B6 می‌باشد. حضور این مواد مغذی در کنار منیزیم، نه تنها جذب این ماده معدنی را افزایش می‌دهد بلکه به افزایش فواید مصرف قرص مگنیفورت کمک می‌کنند.

فواید قرص مگنیفورت

پزشک شما می‌تواند به یکی از علل زیر قرص مگنیفورت را برای شما تجویز کرده باشد:

 • جلوگیری از ریزش موها
   ریزش موها یکی از طبیعی‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای ما رخ دهد اما زمانی که تعداد غیر معمولی از موهای شما شروع به ریزش می‌کند، این امر زنگ خطری برای کاهش سطح برخی از مواد مغذی در بدن از جمله منیزیم است. مصرف قرص مگنیفورت می‌تواند بسیاری از نیازهای تغذیه‌ای موها از جمله ویتامین‌های گروه ب، منیزیم و ویتامین K را پوشش دهد. علاوه براین همان طور که می‌دانید موها ساختاری پروتئینی داشته و یکی از مهم‌ترین وظایف عنصر منیزیم، کمک به ساخت پروتئین‌های مهم است. در واقع با حضور ویتامین ب1 و منیزیم پروتئین‌های موثر در ساخت فولیکول‌های مو ساخته شده و جلوی ریزش مو گرفته می‌شود. از اینرو معمولا به افرادی که درگیر ریزش موی بیش از حد هستند، خرید قرص مگنیفورت توصیه می‌شود.
 • تقویت استخوانها
  ویتامین D در کنار کلسیم ساختار اصلی استخوان‌های ما را تشکیل می‌دهد. البته برای اینکه بتوان از فرم غیر فعال این ویتامین که در بدن ما حضور دارد استفاده کرد، باید آنرا به فرم فعال درآورد. منیزیم عنصری است که این کار را انجام می‌دهد و ترکیب منیزیم با ویتامین K در قرص مگنیفورت، موجب می‌شود تا از حداکثر ظرفیت ویتامین دی بدن برای استحکام استخوانها استفاده شود.
 • بهبود میگرن و سردردهای عصبی
  شاید در مقایسه با میزان منیزیمی که در دستگاه‌های مختلف بدن وجود دارد، منیزیمی که به دستگاه عصبی وارد می‌شود چندان به چشم نیاید اما همین مقدار اندک منیزیم نقش حیاتی ایفا می‌کند. منیزیم التهاب مغز و سیستم عصبی را بهبود بخشیده و این باعث می‌شود تا مصرف مکمل‌های منیزیم از جمله کپسول مگنیفورت بیش از سایر داروهای شیمیایی برای بهبود میگرن موثر باشد. البته اثراتی که سایر ترکیبات تشکیل دهنده این قرص در کاهش مشکلات عصبی، گیجی، کاهش استرس و بهبود خلق و خو دارند را نیز نباید نادیده گرفت.
 • تقویت عضلات
  حتی اگر هیچ اطلاعاتی درباره الکترولیت‌های ضروری بدن نداشته باشید، این را شنیده‌اید که مصرف منیزیم اسپاسم‌های عضلانی شدید را بهبود می‌بخشد! در واقع این منیزیم است که باعث می‌شود عضله بتواند پس از مدت طولانی انقباض، به فاز استراحت برگردد. بنابراین حضور منیزیم در بدن برای عملکرد صحیح و تقویت عضلات ما ضروریست.

عوارض کپسول مگنیفورت

بنابر اعلام شرکت سازنده کپسول مگنیفورت، عوارض مگنیفورت صفر است و تاکنون موردی برای کپسول مگنیفورت گزارش نشده است. با این حال مصرف بی‌رویه هرچیزی می‌تواند خطرآفرین باشد. مصرف بیش از اندازه قرص مگنیفورت و تجمع بیش از حد منیزیم در بدن، منجر به بروز عوارضی همچون ضعف، بی‌خوابی، ناتوانی در حرکت و اختلالات گوارشی خواهد شد.

تاثیر قرص مگنیفورت در چاقی

آیا قرص مگنیفورت چاق کننده است؟ به هیچ وجه! قرص مگنیفورت در بازگرداندن اشتهای از دست رفته تا حد زیادی موثر است اما منجر به چاقی نمی‌شود. در واقع ترکیبات به کار رفته در این کپسول، یعنی ویتامین‌های B1 و B6 سوخت و ساز بدن را افزایش داده و به بازگرداندن اشتهای از دست رفته افراد، بخصوص آنهایی که کمبود ویتامین‌های گروه ب را دارند، کمک زیادی می‌کنند. با این حال این افزایش اشتها آنقدر زیاد نیست که بتوان قرص مگنیفورت را نوعی قرص چاقی در نظر گرفت!

ترکیبات موجود در کپسول مگنیفورت

به طور کلی ترکیبات به کار رفته در کپسول مگنیفورت و میزان هر یک از این ترکیبات به شرح جدول ذیل است:

نام ترکیب مقدار در هرکپسول
منیزیم دریایی 150 میلی گرم
ویتامین B1 99 میلی گرم
ویتامین B6 20 میلی گرم
ویتامین D3 400 IUI
ویتامین K2 50 میلی گرم

 بهترین زمان مصرف قرص مگنیفورت

زمان مصرف یک فراورده دارویی درست به اندازه خرید آن از داروخانه‌های معتبر اهمیت دارد. معمولا بهترین زمان برای مصرف قرص مگنیفورت دو ساعت پس از وعده غذاییست. اگر روزی دو عدد از این قرص را مصرف می‌کنید، بهتر است یک عدد را دو ساعت پس از وعده صبحانه و دیگری را دو ساعت پس از وعده ناهار یا شام بخورید.

تداخل دارویی قرص مگنیفورت

مصرف همزمان کپسول مگنیفورت با برخی فراورده‌های دارویی نظیر:

 • لوودپا
 • داروهای ضد اسید معده
 • آنتی بیوتیک‌ها
 • کورتون
 • داروهای شل کننده عضلات
 • داروهای حاوی استروژن
 • و داروهای ادرار آور

می‌تواند منجر به بروز اختلالات دارویی شوند. همچنین از آنجایی که قرص مگنیفورت حاوی مقادیر بالایی منیزیم بوده و می‌تواند در روند انجام آزمایش‌ها اختلال ایجاد کند، بهتر است پیش از انجام آزمایش خون مصرف این مکمل منیزیم قطع شود.

جمع بندی

آیا قرص مگنیفورت چاق کننده است؟ پاسخ خیر است. واقعیت این است که اگر شما به عللی از جمله کاهش سطح ویتامین‌های گروه ب، اشتهای خود را از دست داده باشید مصرف قرص مگنیفورت برای برگرداندن این اشتهای از دست رفته کمک کننده است. البته این افزایش اشتها در حدی نیست که منجر به چاقی شما شود. به عبارتی دیگر تاثیر قرص مگنیفورت در چاقی عملا هیچ است و نمی‌توان از آن به عنوان قرص چاقی استفاده کرد. علاوه براین خرید قرص مگنیفورت از داروخانه‌های معتبری همچون دراکت برای مواردی همچون تقویت عضلات، استحکام استخوان‌ها، درمان میگرن، توقف ریزش موها، بهبود آریتمی قلبی، کاهش فشار خون و بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی در خانم‌ها توصیه می‌شود. ضمن اینکه عوارض مگنیفورت، در صورتی که بیش از اندازه مصرف نشود، تقریبا صفر است و از این نظر کپسول مگنیفورت ایمن محسوب می‌شود.

اشتراک‌گذاری مطلب:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا